Widok zawartości stron

 
Mixed Design Conference
Journal of Microelectronics and Computer Science

 

 

 

 

 

Widok zawartości stron

Wydawca treści

« Powrót

Rozpoczęła się budowa ITERu!

Naukowcy z naszej Katedry, od ponad dziesięciu lat uczestniczą w międzynarodowym projekcie ITER - International Thermonuclear Experimental Reactor. To budowa eksperymentalnego reaktora termojądrowego o konstrukcji tokamaka, zwanego też "sztucznym Słońcem". Kilka dni temu we Francji rozpoczął się montaż reaktora.

 

Grupa naukowców z naszej Katedry, pod kierownictwem dra hab. inż. Dariusza Makowskiego, profesora uczelni, prowadzi badania w zakresie projektowania oraz wdrażania złożonych systemów informatyczno-elektronicznych, które zostaną zamontowane w reaktorze, m.in. w celu diagnostyki plazmy.

 

ITER jest pierwszym na świecie reaktorem wykorzystującym plazmę, który będzie generował więcej energii, niż jej zużywał. Głównym problemem jest wytworzenie i długoterminowe utrzymanie plazmy o temperaturze setek milionów stopni Celsjusza w warunkach ziemskich.

 

Badania naukowców z całego świata, pracujących od wielu lat w projekcie, zmierzają do pozyskiwania bezpiecznej i czystej energii w wyniku kontrolowanych reakcji termojądrowych. Na bazie ITER ma powstać przyszła generacja reaktorów fuzyjnych osiągających moc 3000-4000 MW.

 

Naukowcy dążą do odtworzenia procesów zachodzących na Słońcu, gdzie w wyniku syntezy termojądrowej, w bezpieczny sposób wytwarzane są ogromne ilości energii.  W przeciwieństwie do reakcji rozpadu, będącej podstawą działania obecnych elektrowni atomowych, proces ten nie generuje żadnych odpadów radioaktywnych.

 

Z tej okazji w Dzienniku Łódzkim ukazał się artykuł dotyczący tej współpracy.