Widok zawartości stron

 
Mixed Design Conference
Journal of Microelectronics and Computer Science

 

 

 

 

 

Widok zawartości stron

Wydawca treści

« Powrót

Poland@ITER

W dniach 17-18 października 2019 roku pracownicy Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych reprezentowali Politechnikę Łódzką podczas misji gospodarczej Poland@ITER zorganizowanej przez Wrocławski Park Technologiczny w ramach projektu BIG SCIENCE HUB. Celem misji było zapoznanie polskich przedsiębiorstw oraz instytutów naukowych z projektem ITER, przedstawienie perspektyw biznesowych oferowanych przez Organizację ITER (IO) oraz europejską agencją domową – Fusion for Energy (F4E), a także nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami IO, F4E oraz francuskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą z polskim przemysłem high-tech.

W czasie misji pracownicy Katedry zaprezentowali ramy naszej ponad 10-letniej współpracy z Organizacją ITER w zakresie projektowania oraz implementacji rozwiązań elektronicznych i informatycznych (ang. Instrumentation and Control – I&C) dla systemów diagnostyki tokamaka ITER. Należy zaznaczyć, że Politechnika Łódzka jest jedyną instytucją w Polsce, która może pochwalić się długofalową, bezpośrednią współpracą z Organizacją ITER. W związku z tym, pracownicy Katedry dzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem z innymi uczestnikami misji, zarówno w kwestiach merytorycznych, jak i formalnych oraz zachęcali polskie instytucje do włączania się w projekt ITER oraz inne eksperymenty naukowe wielkiej skali.

Mamy nadzieję, że kontakty nawiązane podczas tego wydarzenia zaowocują w przyszłości dalszą współpracą zarówno dla Politechniki Łódzkiej, jak i całego polskiego środowiska naukowego oraz przemysłu.

Szczegółową relację podsumowującą przebieg misji można znaleźć na platformie Big Science.