Widok zawartości stron

 
Mixed Design Conference
Journal of Microelectronics and Computer Science

 

 

 

 

 

Wydawca treści

« Powrót

Prezentacja mikroARUZa

We wtorek,  17.03.2015 r. w Katedrze Mikroelektroniki  i Technik Informatycznych odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano prototyp ARUZa, czyli Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych, który powstanie w łódzkim Technoparku. Pomysłodawcą ARUZa są pracownicy Katedry, a wykonawcą – łódzka firma Ericpol zajmująca się tworzeniem oprogramowania teleinformatycznego.

Sam prototyp powstał w celu weryfikacji poprawności projektu układów elektronicznych, z których zostanie zbudowane „serce" urządzenia. Na stelażu umieszczono 24 płyty z systemami elektronicznymi, połączonymi  ze sobą za pomocą kabli o długości 700 m.

Według założeń, ARUZ docelowo ma ważyć  50 ton i zajmować pomieszczenie w kształcie walca o wysokości 5,4 m oraz średnicy 16 m. Zamontowanych zostanie 3 tysiące identycznych jak w prototypie płyt, które zostaną połączone kablami o łącznej długości 100 km. Budowa rozpocznie się za kilka dni i ma potrwać do końca lipca br. Koszt powstania ARUZa szacuje się na 20 milionów złotych.

Urządzenie ma służyć przeprowadzaniu symulacji przebiegów reakcji chemicznych oraz procesów biologicznych. Symulacje z wykorzystaniem ARUZa skrócą czas badań laboratoryjnych i zmniejszą koszty ich prowadzenia.

Urządzenie powstanie w jednym z laboratoriów nowego centrum badawczego łódzkiego Technoparku - BioNanoParku+. Zgodnie z planem centrum ma rozpocząć działalność w sierpniu 2015 r. i będzie ono rozszerzeniem otwartego w 2012 r. BioNanoParku.

Zobacz też: PAP

Dziennik Łódzki

Express Ilustrowany

TVP Regionalna